Miejscowości związane z Zambrzyckimi:
Bóbr – miasteczko w powiecie sieńskim (Sienno), nad rzeką Bóbr, przy drodze z Borysowa do Orszy, o 100 wiorst od Sienna. Na zachód od miasteczka znajduje się miejscowość Pańskie ( w XVIII. wieku posiadłość Zambrzyckich). W Bobrze jest duży murowany kościół katolicki ufundowany w 1760. roku przez Ignacego Ogińskiego, który wyjednał u króla Augusta III dla miasteczka Bóbr prawo magdeburskie: przywilej z roku 1762. Kościół erygowano tu pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Parafia katolicka Bobrska , dekanatu sieńskiego (Sienno), liczyła wtedy 157 dusz. W roku 1857. było tu 1151 mieszkańców, w tym 721 izraelitów. Jarmark odbywał się jeden raz w roku. Na zachód od miasteczka znajduje się miejscowość Pańskie ( w XVIII. wieku żyli tu Zambrzyccy). W odległości 51 km od Bobra w stronę Orszy leży miejscowość Przewołoczna, w której w XVIII. wieku żyli Zambrzyccy.
Z parafii Bobrskiej pochodził Ludwik Zambrzycki, syn Onufrego i Heleny z Bartoszewiczów Zambrzyckich. Ludwik ożenił się w Wilnie z Różą z Goreckich primo voto Wysogierdową, córką Walentego i Anny z Reuttów Goreckich.
Sienno – w powiecie Sienno w 1871. roku były 4 parafie katolickie: Sienno z kaplicami na cmentarzu w Purplewie Wiadziec (filia) Czereja z kaplicami Bohatyr, Kolatki, Obczuha oratorium Mieleszkowicze i Bóbr z kaplicą na cmentarzu. Sieński dekanat archidiecezji mohylewskiej obejmował prawie cały powiat sieński ( część należała do parafii Tołoczyn w powiecie orszańskim) i zawierał cztery parafie, 6 kaplic i jedno oratorium. Dekanat liczył 5106 katolików.
Rudnia – wieś w gminie Łukomla, w powiecie sieńskim (Sienno). Stoi tu 13 domów, w których żyje 57 mieszkańców. Jeden mieszkaniec zajmuje się kowalstwem, dwóch wychodzi na zarobek. Wieś należy do archidiecezji mohylewskiej. W czasie pierwszego rozbioru, w 1772. roku, wieś znalazła się w granicach Rosji.
Kałużyce – wieś na północny zachód od Berezyny (około 10 km). Z Berezyny na północny wschód do Bobra około 60 km. W Kałużycach była posiadłość Wańkowiczów. Dziad pisarza Melchiora Wańkowicza, też Melchior, był żonaty ze Scholastyką z Goreckich, córką Walentego i Anny z Reuttów Goreckich, których druga córka (według Adolfa Zambrzyckiego) była żoną Tadeusza Zambrzyckiego, ojca Ludwika Zambrzyckiego (męża własnej ciotki – Róży z Goreckich Wysogierdowej). Tadeusz Zambrzycki był przez Goreckich nazywany „ziemianinem z Białej Rusi”. Walenty Wańkowicz, malarz, przyjaciel Adama Mickiewicza, Ludwika Zambrzyckiego (syna Tadeusza), Antoniego Goreckiego. W. Wańkowicz namalował portret A. Mickiewicza „Mickiewicz na skale Ajudahu”. Walenty Wańkowicz był synem Melchiora Wańkowicza i Scholastyki z Goreckich.
|
Miejscowości związane z Zambrzyckimi: